pondělí 29. května 2017

Ve zdech Karlštejna se skrývá vrah (recenze knihy Smrt na Karlštejně – Jan Bauer)

Smrt na Karlštejně, autor Jan Bauer, vydalo nakladatelství MOBA, Brno 2017, 224 stran

„Slova Oty z Bergova dopadla na ostatní členy královské rady jako rány palicí. Vyslovil to, čeho se všichni obávali. Že totiž na Karlštejně došlo k vraždě.“

Karlštejn hostí příslušníky královské rady, nechybí dobré víno a ženy. Avšak ráno je z hradní studně vytažena mrtvola jednoho z členů rady, a to Ctibora Berky z Dubé. Na hrad je k vyšetřování povolán Jakub Protiva z Protivce, pomocník královského sudího, spolu s mnichem Blasiem. Mají za úkol zjistit, zda šlo o nešťastnou náhodu nebo vraždu. Vypadá to spíše na to druhé, obzvláště, když se do potíží dostane sám vyšetřovatel Jakub. Odhalí kdo vraždil a proč? Prozradím, že u jedné vraždy nezůstane a že nám autor předloží ještě jeden příběh, neméně zajímavý. Pojďte nahlédnout do doby za vlády Václava IV., kdy v Betlémské kapli kázal Mistr Jan Hus, který rozdělil lid na dva tábory.

Autor nás záhy vtáhne do děje. Rozběhne se vyšetřování, ale vrah není hned odhalen, navíc členové rady brzy Karlštejn opustí a zdá se, že na vypátrání vraha má zájem snad jen Jakub Protiva. Sami uvidíte, kam až ho pátrání dovede.

Ačkoliv se jedná o útlejší knihu, má něco málo přes dvě stě stran, autor do ní začlenil druhou dějovou linii, kde sledujeme krásnou dívku Vilemínu, která se ráda ocitá v náručí mužů, a do níž se zamiluje moravský markrabě Jošt Lucemburský, nedávno zvolený římský král. Měl by se před Vilemínou mít na pozoru?

„Ve skutečnosti byla Vilemína docela prohnaná. Dokázala se vlichotit mužům, dovedně předvádět svoji krásu, vzbuzovat v nich touhu a chtíč, a pokud to bylo zapotřebí, tak i žárlivost. Navíc se jí jako půvabné naivce se vším svěřovali a ona mohla takto získané zprávy a vědomosti prodávat dál, ...”

Jakub Protiva z Protivce je schopný vyšetřovatel a ve spojení s Blasiem by se hříšníci měli začít bát. I když je Blasius mnich, rád holduje dobrému pití a taky ženám. I přes tyto neřesti má oči otevřené a pálí mu to. Dokonce dostane nabídku, aby přednášel na Univerzitě.

Kniha se čte sama a vzhledem k tomu, že je členěna na kratší kapitoly, a jak jsem již uvedla, je tenčí, postačí vám na ni jedno slunečné odpoledne.

Obě dějové linie mě bavily. Vraha ani důvod jsem předem neodhalila, autor ho před čtenářem pěkně skryl. A v případě dalších vražd tahá za nitky někdo mnohem významnější.

Jediné, s čím jsem měla problém, bylo zorientovat se ve větším množství postav, ale dějiny nejsou jen události, jsou to lidé, kdo je tvoří. A u pana Bauera jsem si již zvykla, že v jeho knihách se to lidmi,  a nejen těmi významnými, jenom hemží.

Ještě bych upozornila, že se jedná již o čtrnácté setkání s těmito vyšetřovateli. Ale nebojte se, jde tu o samostatný případ a kniha nenavazuje na předchozí díly.

Knihu doporučuji těm, co si rádi přečtou příběh od Jana Bauera, a těm, co mají rádi historické detektivky a napětí.

Knihu hodnotím 85 %. A děkuji nakladatelství MOBA za recenzní výtisk.

čtvrtek 25. května 2017

Ať vás ani nenapadne sebrat jí dítě (recenze knihy Metoda 15/33 – Shannon Kirk)

Metoda 15/33, autorka Shannon Kirk, vydalo nakladatelství Knihy Dobrovský – Edice Omega, Praha 2017, 231 stran

„Už na základní škole výchovný poradce naléhal, aby mne vyšetřili, protože vedení školy se nezdály má netečnost a neschopnost projevit strach. Moji učitelku v první třídě šokovalo, že jsem se nevrhla na zem a hystericky neječela, když do naší třídy pronikl ozbrojený muž a začal střílet na všechny strany.“

Je vám šestnáct a jste těhotná, v sedmém měsíci. Pro někoho prekérní situace, snad už to nemůže být horší. Ne však pro Lisu, která svého nenarozeného syna miluje. Jenže po cestě do školy ji unesou, a jak se hlavní hrdinka záhy dozvídá, chtějí její dítě. Takže situace může být ještě horší. Avšak Lisa je zvláštní, nejenže je geniální, ale dokáže korigovat své emoce, má v hlavě takový spínač, jak sama vysvětluje, a tím dokáže vypnout strach, zapnout lásku, prostě své emoce řídit. Takže se po únosu nesesype, jak by se to stalo třeba mě anebo komukoliv na jejím místě, naopak v hlavě se jí rozbíhá plán. Vše bedlivě sleduje a ukládá do své paměti, jde na to vědecky, počítá vzdálenosti a pozoruje denní režim únosce. A ten se tentokrát přepočítal. Povede se Lise zachránit sebe i dítě? Čtěte a čtěte, kniha vám vyrazí dech.

Již anotace slibuje velmi neobvyklý příběh a věřte, že to tak je. Lisa je výjimečná, kdokoliv jiný by se na jejím místě zhroutil, vzdal to anebo udělal nějakou chybu. Ona na to jde metodicky, chladnokrevně. Odhodlaná zachránit své miminko, protože ho miluje celým svým srdcem. Nemyslete si, že je bez citu. Z jejího únosce se vám bude dělat zle. Dostane se mu, co si zaslouží?

„Unesli tě. Seberou ti tvoje děťátko a dají ho nějakým zrůdám. Tebe svrhnou na dno lomu. Nikdo nemá ponětí, kde jsi. Musíš si pomoci sama. Tohle jsou holá fakta a ty je musíš přijmout. Jedinými tvými nástroji je to, co najdeš v téhle místnosti. Uvědom si to. Drž se svého plánu.“

V knize jsou dvě dějové linie. Jedna sleduje Lisin osud a v druhé se vydáváme společně se zvláštním agentem Rogerem Liu po stopách únosce. Příběh Rogera o tom, proč se stal zvláštním agentem, je neméně zajímavý, může za to jeden zážitek z dětství. I Roger je obdařen zvláštní schopností, jeho zrak je víc než vynikající, byl by skvělým odstřelovačem, ale on se raději specializuje na únosy dětí. Chce tím něco odčinit.

Autorčin styl psaní vás pohltí, vtáhne do děje, budete mít pocit, že jste uvězněni spolu s Lisou. A nebude se vám chtít odkládat knihu, dokud nebudete znát konec.

Kniha je napsaná čtivě a poutavě. Prolínání vyprávění Lisy a Rogera se vám bude líbit. Autorka nás po celé čtení drží v napětí a přenáší na nás pocity hlavní hrdinky, i když vaše pocity nebudou pod takovou kontrolou jako její. A věřte, že je to vynikající thriller a při jeho čtení budete mít místy husí kůži.

„Mé vnitřní odhodlání pomstít se mu bylo vyšší než tisíce vrcholků hor, vzdálenější než miliardy miliard galaxií, neochvějnější než samotný Bůh, všichni jeho apoštolové, Jeho nepřátelé a miliony matek nezvěstných dětí. Kéž by umřel v těch nejhorších bolestech.“

Obálka knihy čtenáře upoutá, stejně jako její neobvyklý a záhadný název. Při čtení se dozvíte, proč kniha nese zrovna tento název. Prozradím, že čísla odpovídají dvěma nejdůležitějším výhodným položkám z Lisina seznamu věcí, které mají posloužit jejímu plánu v Den zúčtování. Kterým, to vám neprozradím.

Jediné, co bych autorce vytkla je závěr, který bych spíš zkrátila, přišel mi trochu zbytečný, je to spíš takový doslov.

Vzhledem k tomu, že tato kniha je autorčiným debutem, myslím, že se do myslí čtenářů zapsala víc než dobře. Knihu budete těžko dostávat z hlavy.

„A tak jsem se stala lovcem. Lovcem všech těch nechutných opovrženíhodných individuí, těch bezcenných nicek, oblud, které unášejí bezmocné děti a nezaslouží si ani to nejmenší slitování.“

Doporučuji všem milovníkům psychologických thrillerů, těm, co dokáží obrnit své nervy a vydat se spolu s Lisou do chladnokrevného boje s únoscem. A vy, co právě toužebně očekáváte příchod vašeho potomka na svět, si knihu raději schovejte na později, mohla by narušit vaši pohodu.

Děkuji Nakladatelství Omega, že jsem si tento světový bestseller mohla přečíst, a pokud jsem vás navnadila, knihu si můžete zakoupit v Knihy Omega nebo v Knihy Dobrovský.

Moje hodnocení je 100 % s hvězdičkou.







čtvrtek 18. května 2017

Knihy na recenze (pro nakladatelství Omega - Metoda 15/33, pro portál Chrudimka.cz - Ví o tobě, Hygge, moje úlovky - Loutkář, Panicové)

Ráda bych vám představila knihy, na něž budu v brzké době chystat recenze. 

Velikou radost mi udělalo nakladatelství Omega, které si mě vybralo pro recenzování knihy Metoda 15/33. Na tuto novinku se opravdu moc těším.

Pro náš portál Chrudimka.cz budu psát dvě recenze. Jednu na knihu Ví o tobě a druhou na knihu Hygge.

A další knihy, na které se můžete těšit, jsem si pořídila do své knihovny. Jedna je od mého oblíbeného autora a nese název Loutkář a druhá se jmenuje Panicové a ta předchází známé sérii Cizinka.

A nyní krátké představení knih.



Metoda 15/33

Shannon Kirk


Až si přečtete anotaci, pochopíte, čím je tato kniha výjimečná, a opravdu se moc těším, až se sama přesvědčím, že je to opravdu "pecka".

Anotace:

Představte si těhotnou šestnáctiletou dívku, vytrženou z klidu a míru vlastního domova a uvězněnou v úložném prostoru špinavé dodávky. Je sama, unesená a k smrti vyděšená.

A teď trochu jiný pohled.

Představte si těhotnou šestnáctiletou dívku, geniální hříčku přírody a skvělou manipulátorku, uvězněnou v úložném prostoru špinavé dodávky. Od první vteřiny únosu není její chladně kalkulující mysl posedlá ničím jiným, než záchranou svého ještě nenarozeného syna a vykonáním aktu nemilosrdné pomsty. Tu plánuje metodicky, vypočítavě a vědecky.
Dá se dívka označit termínem klinický sociopat? Trpělivě vyčkává na pravý okamžik, neponechává nic náhodě, vše má dokonale načasováno. Když je oběť stejně nemilosrdná, jako její únosci, hodí se metoda 15/33. A na mysl se vkrádá vtíravá otázka: kdo je tu vlastně oběť a kdo agresor?

15 ÚKOLŮ, 33 DNÍ
A JEDEN DOKONALÝ PLÁN



Ví o tobě

Sarah Pinborough


Tuto knihu jsem si vybrala, protože jsem na ni narážela neustále v propagaci na Facebooku. Obálka i anotace vypadají moc lákavě.

Anotace:

Nevěřte této knize, nevěřte tomuto příběhu, nevěřte ani sami sobě. A ať se děje cokoliv, neprozraďte konec! 

LOUISE opustil manžel kvůli jiné, a tak se jediným mužem v jejím životě stal její syn. Proto Louise pracuje na poloviční úvazek, aby je uživila a zároveň mohli být spolu. Všechno se však změní, když se objeví 
DAVID, mladý, úspěšný a natolik okouzlující, že Louise nemůže uvěřit, že by o ni muž jako on nejenže mohl zavadit pohledem, ale že ho dokonce snad i přitahuje. To se ovšem dost zkomplikuje v okamžiku, kdy potká jeho ženu 
ADELE, překrásnou, elegantní a roztomilou bytost, z níž se rychle stane Louisina nová přítelkyně. Oba aktéři dokonalého páru Louise naprosto uchvátí a každý z nich ji po svém vtahuje do spletité sítě jejich manželství, v němž má Louise zatím netušenou zásadní roli. 
A najednou, ve chvíli, kdy je oba trochu víc poznává, zahlédne trhliny. Je David opravdu tím mužem, za něhož ho měla? A je Adele opravdu tak křehká a zranitelná, jak působí? Jaká strašlivá tajemství oba skrývají a jak daleko zajdou, aby je uchránili?



Hygge

Prostě šťastný způsob života

Meik Wiking


O to, abych zrecenzovala tuto knihu, mě požádal sám šéfredaktor Chrudimky.cz. Ale musím přiznat, že jsem po ní také pokukovala hned, když vyšla. A beru ji jako takové "oddychové" čtení a zpestření mezi všemi těmi thrillery.

Anotace:

Proč jsou Dánové nejšťastnějšími lidmi na světě? Odpovědí je hygge, říká Meik Wiking, ředitel Institutu pro výzkum štěstí v Kodani.

Hygge je pocit, který zažíváte během bouřky, když jste v pohodlných ponožkách schoulení na pohovce, přikrytí měkkou dekou. Je to ten pocit, když u stolu osvětleném svíčkami společně se svými milovanými jíte své oblíbené jídlo a povídáte si. Je to pocit, který se vás zmocní, když se s šálkem oblíbené kávy v ruce díváte na rudé ranní světlo na jasné modré obloze. Hygge je o atmosféře a prožitku. Je to o sdílení se s lidmi, které máme rádi. Pocit domova. Pocit bezpečí. Pocit vnitřního klidu a blaženosti.



Loutkář

Jostein Gaarder


Mé pozornosti nemohla uniknout nová kniha mého velmi oblíbeného spisovatele a jsem na ni opravdu zvědavá.

Anotace:

Jostein Gaarder, autor Sofiina světa, i ve své knížce pro dospělé hýří příběhy. 

Tentokrát je vypráví hlavní hrdina Jakop, vážený akademik a vášnivý lingvista, který je natolik osamělý, že navštěvuje pohřby cizích lidí a dává se na smutečních hostinách do řeči s pozůstalými. Díky své sečtělosti a jazykové pohotovosti si pokaždé dokáže vymyslet příběh, který jej k nebožtíkovi váže a zaujmout jím ostatní hosty. Jakop je znalec vztahů a souvztažností mezi indoevropskými jazyky, sám je ale z pletiva skutečných lidských vztahů poněkud vytržen. Má jediného přítele jménem Pelle, se nímž se radí a kterého s oblibou cituje, ale jak se ukáže, i Pelle není tak docela přítel z masa a kostí… Loutkář je dojemný a zároveň provokativní román o osamělosti, vztazích, o tom, jak jazyk a vyprávění utvářejí mezilidská pouta a vazby, o hledání smyslu a vlastního místa ve světě.



Panicové

Diana Gabaldon


Jelikož jsem ze série Cizinka přečetla všechny díly, které u nás vyšly v předchozím nakladatelství, tak jsem si nemohla nechat ujít tuto novinku, kde se dozvíme více o životě Jamieho.

Anotace:

Zjistěte, co se stalo před tím, než Jamie potkal Claire. 

V tomto příběhu, jenž předchází sérii Cizinka , se mladý Jamie Fraser dozví, co doopravdy znamená stát se mužem. 

Jamie truchlí nad smrtí svého otce a navíc je vážně zraněn a v rukou Angličanů. Prchá s žoldáky do Francie a na venkově se setkává se svým starým přítelem Ianem Murraym. Oba se zotavují a mají dobrý důvod, aby se nevraceli do Skotska. A oba jsou ještě panicové, i když měli spoustu možností, jak o něj přijít s dámami lehkých mravů. 

Ale Jamieho touha ho přivádí do nebezpečí, to když osud oba mladé muže zavane do služby židovského doktora Hasdiho, který je najme jako doprovod dvou drahocenných pokladů na cestě do Paříže. Jedním z nich je stará Tóra a druhým lékařova krásná dcera Rebeka, jejíž sňatek je již domluvený. Oba – Jamie a Ian – jsou sice upozorněni, že jde o budoucí nevěstu, ale určitě by byli mnohem opatrnější, kdyby měli tušení, pro koho opravdu pracují...




Tak, které knihy vás zaujaly? Těšte se brzy na recenze.

středa 17. května 2017

Uvězněn mezi životem a smrtí (recenze knihy Kniha snů – Nina George)

Kniha snů, autorka Nina George, vydalo nakladatelství MOBA, Brno 2017, 344 stran

„Říkal jsem už, že jsem synnie-idiot. Vnímám svět jinak než ostatní. Vidím zvuky, hlasy a hudbu barevně. Londýnské metro zní šedomodře jako sedlová taška plná nožů. Hlas mé matky je fialový a měkký, jemný závoj na zamrzlém jezeře. Můj hlas je momentálně nijaký. Když se bojím, je světle žlutý, když mluvím, bleděmodrý jako dětské dupačky.Láme se. Nejraději bych mlčel, dokud to nepřejde.“

Sedím u počítače a koukám na prázdnou stránku a přemýšlím, jak začít. Jak začít, aby moje slova nevyzněla do prázdna, abych vás opravdu přesvědčila, že tohle je jedna z těch knih, které byste si měli přečíst. Ano, opravdu, věřte mi. Takhle kniha vás chytne za srdce. Přiměje vás přemýšlet nad životem, vážit si toho, co máte, uvědomit si, jak málo stačí a váš život, či život někoho blízkého, se může kdykoliv nenávratně změnit.

Kniha začíná záchranou tonoucí holčičky, která přepadla přes zábradlí výletní lodi do londýnské řeky Temže. Z bývalého válečného reportéra Henriho, který ji zachrání, je rázem hrdina, ale své hrdinství si dlouho neužívá. Zamotá se a najednou je to on, kdo bojuje o svůj život. A to se v tento den měl konečně setkat se svým jediným synem Samem. Na schůzku už nedorazí. Jeho nehoda změní nejen jeho život, ale i Samův a také život Eddie, jeho dřívější lásky. Henri upadne do kómatu. Podaří se ho přivést zpět do našeho světa? Kdo je dvanáctiletá Medelyn? Budou Henri a Eddie opět spolu? To už si přečtěte sami.

„Pečovat o člověka v kómatu je jako uzavřít manželství s někým, kdo vám nikdy neřekne, že vás miluje,“ prohlásí doktor Saul klidněji. „Přesto mu musíte dát veškerou náklonnost a sílu, kterou máte. Všechnu lásku, pokud ji k němu cítíte. Bez šťastného konce. Strávíte velkou část svého života s někým, kdo nebude přítomný.“

Tato kniha vás zasáhne. Autorka vám dá nahlédnout do hlavy člověka v kómatu. Na co myslí, zdají se mu sny, co vnímá, co prožívá? Je to kniha plná krásných myšlenek, emocí a snahy pomoci.

Henriho třináctiletý syn je výjimečný, nejenže má vysoké IQ, ale má vzácnou poruchu, je synetik, vidí zvuky a hudbu barevně, dokáže velmi silně vnímat pocity lidí.

„To je magie literatury. Přečteme příběh a něco se změní. Nevíme co, proč, ani jakou větu. Přesto se svět změnil a my už nikdy nebudeme stejní jako dřív.“

Je to nejen příběh o tom, co člověk prožívá v kómatu, ale i příběh lásky. Autorka si pohraje s vašimi city a emocemi. Budete přemýšlet, zda se stane zázrak a podaří se Henriho navrátit. A poté, co se na scéně objeví Medelyn, nebudete mít klid, dokud knihu nedočtete.

Do stavu, v němž se Henri nachází, se může dostat kdokoliv z nás. Stačí okamžik a život se může otočit naruby. Henri má můj obdiv, neváhal ani minutu a vrhl se za záchranou dítěte a osud se mu za to nemile odvděčil.

„Jak rychle může život skončit! Jak zvláštní jsou cesty, které vedou ke smrti nebo životu! Souhrn nepatrných rozhodnutí, jen malých pohybů a hned život vypadá jinak, než ještě před hodinou nebo včera.“

Autorka vše vykresluje citlivě a uvěřitelně. Nestačím se divit, kde získala takové medicínské znalosti, aby příběh byl opravdu přesvědčivý a dotažený do konce.

Vše se odehrává během čtyřiceti šesti dnů, po kterých leží Henri v nemocnici. Ve vyprávění se náhodně střídají Sam a Eddie spolu s prožíváním a vzpomínkami Henriho. Kniha se čte svižně a budete ji neradi odkládat. A to nejen kvůli příběhu, ale i na dotek příjemné sametové obálce. Proč je obálka modrá a jsou na ní racci, se dozvíte, až poznáte Madelyn.

„Nejsilnějším voláním v poušti putujících duší je vůně. Říká se, že pachy vnikají i na úroveň komatózních pacientů. Všechny smyslové vjemy musí projít před zpracováním kolem thalamu, brány k lidskému já. Je-li poškozený, nemohou nás lidé v kómatu slyšet ani cítit naše doteky. Vůně však jdou oklikou přímo do limbického systému. A to spojuje vůně s pocity. Jsou začátkem vzpomínek na identitu.“

Tento příběh velké odvahy, vytrvalosti, lásky a touhy pomoci doporučuji všem citlivým duším. Těm, co si rádi přečtou knihu, která je přiměje přemýšlet o životě, a nebrat ho jako samozřejmost. Těm, co mají rádi, když v nich kniha vyvolá velké emoce, a zanechá v nich silný pocit, že takhle to nemělo být.

Moje hodnocení je 100 %.

Za možnost si tuto knihu přečíst vděčím nakladatelství MOBA. Jsem moc ráda, že jsem tuto autorku díky vám poznala a už teď vím, že si nutně musím přečíst i její dvě předchozí knihy - Levandulový pokoj a Přístav naděje.

A nedá mi to, abych na závěr neuvedla ještě jednu autorčinu myšlenku, kterou objevíte ve spisovatelčině poděkování.

„Knihy jsou jediná umělecká díla, která skutečně vzniknou až tím, když je někdo čte, v jeho hlavě a duši.“

středa 3. května 2017

Knihy na recenze (pro portál Chrudimka.cz - Suburra, Dřív než ji najde a pro nakladatelství MOBA - Kniha snů, Smrt na Karlštejně)

Ráda bych vám představila knihy, které jsem si vybrala pro recenze. A na jaké recenze, že se to v brzké době můžete těšit?

Pro náš portál Chrudimka.cz budu psát dvě recenze. Jednak na knihu Suburra a na thriller Dřív než ji najde.

Od nakladatelství MOBA mi přišly také dva recenzní výtisky, a to Kniha snů a Smrt na Karlštějně.

Nyní vám knihy přiblížím.


Suburra

Carlo Bonini, Giancarlo de Catalo

Tahle kniha je o mafiánech a nalákala mě právě tím, že jsem ještě žádnou knihu z mafiánského prostředí nečetla. Již jsem ji začala číst a začátek vypadá slibně, uvidím, jak se bude vyvíjet dál.

Anotace:
SUBURRA ANEB DO ŘÍMSKÉ APOKALYPSY
ZBÝVÁ JEN SEDM DNÍ...
Ve starověkém Římě byla Suburra římskou čtvrtí, kde se tajně setkávaly světy zločinu a politiky. V ghettu na úpatí Palatina, kde byly vedle sebe taverny a vykřičené domy, se potkávali vážení senátoři a lidé se špatnou pověstí. I po více než dvou tisíciletích toto místo nadále žije díky těm obyvatelům věčného města, kteří v dnešní době udržují křehkou rovnováhu mezi úřední mocí a zločinci z ulice ve snaze najít co nejrychlejší a nejefektivnější cestu k penězům, bohatství a moci.
Italská mafie 21. století se od té „klasické“, kterou známe z gangsterek z třicátých až padesátých let minulého století nebo z románů Maria Puza, velmi liší. V čele nestojí žádní vážení bossové v drahých a noblesních oblecích a kloboucích. Dnešní mafie jsou nekompromisní, navzájem po krku si jdoucí klany, jejichž postavení v rámci mafiánské hierarchie prozrazuje mimo jiné způsob oblékání a bydlení jejich čelných představitelů.
Nahlédněte do kuchyně tří takových mafiánských klanů, jejichž řádění během jediného týdne rozpoutá v římských ulicích hotové peklo.

Dřív než ji najde

Michael Kardos



Kniha mě upoutala svojí anotací, myslím, že mám před sebou slibný thriller.

Anotace:
MUSÍ NAJÍT SVÉHO OTCE DŘÍV,  NEŽ ON NAJDE JI…
Obyvatelé poklidného městečka Silver Bay na pobřeží New Jersey ten příběh dobře znají: jednoho nedělního večera v září roku 1991 uspořádal Ramsey Miller večírek pro sousedy a potom zavraždil svou krásnou ženu a tříletou dceru.
Všichni se ale mýlí. Dcera unikla. Teď už jí bude osmnáct a má plné zuby života v utajení. Posledních patnáct let se v rámci programu na ochranu svědků pod jménem Melanie Denisonová skrývala v malém městě v Západní Virginii – její otec totiž nebyl nikdy dopaden…
Navzdory přísným pravidlům Melanie navázala vztah s mladým učitelem z místní střední školy, nyní je deset týdnů těhotná a nechce, aby se její dítě muselo schovávat jako ona. Vzepře se svým opatrovníkům a vezme věci do vlastních rukou.
Melanie se vrací do Silver Bay a doufá, že dokáže to, v čem úřady selhaly: najít svého otce dřív, než on najde ji.
„Brilantní.“ – Jeffery Deaver, autor bestselleru Sběratel kostí

Kniha snů

Nina George


Opět mě upoutala anotace, už se na tuto knihu moc těším.

Anotace:
Život se skládá z neustálých rozhodnutí. Ať už jsou dobrá, anebo špatná... Kdo z nás ale ví, která vedou ke štěstí? 

Bývalý reportér Henri zachrání život děvčátku, které v nestřeženém okamžiku přepadlo přes zábradlí výletní lodi do Temže, sám ale utrpí vážná zranění. V kómatu se mu jako kniha snů promítá celý život - rodná Bretaň, výpravy na moře, život v Paříži, nenaplněná láska k nakladatelce Eddie... A také obrovská touha poznat konečně svého syna, mimořádně inteligentního třináctiletého Sama...

"Poetický a pravdivý, moudrý a zároveň dojemný příběh. Po přečtení tohoto románu uvidíte svět úplně jinýma očima." LITERATURMARKT.INFO


Smrt na Karlštejně

Jan Bauer


Pokud jste četli moje recenze, víte, že tento autor pro mě není nijak neznámý a věřím, že ani tento příběh mě nezklame.

Anotace:

Detektivní román z doby Václava IV.

Na hradě Karlštejn se tajně schází panská opozice proti králi Václavu IV. s jeho bratrem, uherským králem Zikmundem. Po jedné takové schůzce je v hradní studni nalezeno mrtvé tělo člena královské rady. Šlo o nešťastnou náhodu, nebo o vraždu? A pokud ho někdo zabil, kdo to byl a proč? Na to musí přijít pomocník královského sudího Jakub Protiva z Protivce v doprovodu svého přítele, mnicha Blasia. Zatím netuší, že jim při pátrání půjde o holý život...




Vybrali byste si? Věřím, že ano.

Tajemství vyplouvají napovrch (recenze knihy Manželé odvedle –Shari Lapena)

Manželé odvedle, autorka Shari Lapena, vydalo nakladatelství Knižní klub, Praha 2017, 272 stran

„Obrazovka je rozbitá – před pár dny jí přístroj upadl a Marco se ještě nedostal k tomu, aby ho vyměnil - , ale zvuk pořád funguje. Náhle se jí zmocní pochybnosti, cítí, jak je to celé špatně. Kdo odejde na večírek k sousedům a nechá svoje miminko v domě samotné? Jaká matka by tohle udělala? Cítí, jak na ni dosedá známý mučivý pocit – ona není dobrá matka.“

O této knize nešlo neslyšet, myslím, že její pozornosti neunikl žádný čtenář a i většina nečtenářů. Nemohla jsem odolat a musela jsem se sama přesvědčit, že ta kniha je fakt úžasná. A za mě říkám ano. Pokud ještě váháte, určitě si ji přečtěte.


Co by se mohlo stát, když rodiče nechají půlroční Coru doma spát v postýlce a vyrazí k sousedům na narozeninový večírek, když chůva nemůže přijít? Vezmou s sebou chůvičku a každou půl hodinu ji zajdou zkontrolovat. Jaké je však jejich zděšení, když před půl druhé přicházejí domů a vchodové dveře jsou pootevřené, Anne a Marco spěchají do jejího pokojíčku, avšak tam na ně čeká jen prázdná postýlka. Jejich uzlíček štěstí, jejich jediné dítě, jejich malá holčička je pryč. Kdo za to nese vinu? Jak se to stalo? Kdo ji unesl? To vše se jim, ale i vám začne honit hlavou. A začíná kolotoč pátrání a výslechů. Detektiv Rasbach věří, že případ vyřeší, ale jestli je dítě ještě na živu, to neví nikdo z nich.

„Anne cítí svůj výkřik uvnitř hlavy, i jak se odráží od stěn – ten křik je všude. Potom zmlkne a stojí před prázdnou postýlkou strnule, s rukou na ústech. Marco šátrá po vypínači. Oba zírají na prázdnou postýlku, kde má správně být jejich miminko. Není možné, aby tam nebylo.“

„Rasbah se za ním dívá a sbírá síly k tomu, co ho čeká. Případy únosů dítěte jsou vždycky obtížné. Mimo jiné vyvolávají mediální humbuk. A skoro nikdy nekončí dobře.“

Musím přiznat, že kniha mě chytla hned od začátku, jakmile Cora zmizela, nedokázala jsem si v hlavě přestat přehrávat, kdo by to mohl udělat, a těch podezřelých bylo dost. Asi tak v půlce knihy přijde autorka s jedním odhalením a vy si řeknete, tak takhle to bylo, jenže v další kapitole na vás čeká další zvrat a vám se zas vrátí původní neklid. Kde je Cora a kdo za tím stojí? A těch nečekaných zvratů je v knize víc. A konec vás určitě dostane.

„Kéž by jen uměla vrátit čas. Kdyby měla svoje děťátko zase zpátky, byla by tak vděčná, tak šťastná, že by určitě už nikdy v životě žádné deprese neměla. Radovala by se z každé minuty strávené s dcerou. Už by si víckrát na nic nepostěžovala.“

Rodiče Cory, Anne a Marco, jsou prvními podezřelými. Kdo jiný, vždyť ve většině případů to tak je. Navíc Anne trpí poporodní depresí. Mohla Coře ublížit a manžel ji kryje?

Anne je křehká a zranitelná. Ale i ona má svá tajemství, o kterých Marco nemá tušení. A Marco má těch tajemství snad ještě víc. Úkolem detektiva je vše odhalit, rozmotat to klubko nití a najít ten správný konec a rozplést tento složitý případ, kdy ze začátku chybí motiv, svědků je pomálu a důkazů ještě míň. Jestli se to povede, zda je Cora stále na živu, si samozřejmě přečtete sami.

„Bezcílně bloumá po domě a myslí na Coru. V duchu ji vidí mrtvou někde v popelnici, prolezlou červy. Vidí ji v mělkém hrobě v lesích, zvěř ji vyhrabala a teď ji ohlodává. Vzpomíná na články o tracených dětech, které čítala v novinách, Nemůže tu hrůzu dostat z hlavy. Je jí nevolno, cloumá s ní panika. Podívá se na sebe do zrcadla, oči má vytřeštěné.“

Slibuji vám napětí od začátku až do konce, věřte, že knihu nebudete chtít odložit, dokud nedočtete. Styl autorky a kratší kapitoly vám to zkrátka nedovolí. A bude vás hnát vlastní touha dozvědět se, jak to bylo, proč se to stalo, a i když třeba začnete tušit, kdo za tím stojí, neodhalíte proč. Autorka pro vás má nachystanou řadu překvapení a pěkně si s vámi bude pohrávat.

Moc se mi líbilo, jak autorka zachytila psychické rozpoložení všech postav, především Anne, která má psychické problémy a začne pochybovat nad sebe samou.

Tento psychologický thriller vřele doporučuji všem. Jen pozor vy, co máte doma malé děti, nebo co příchod potomka právě očekáváte, pro vás by tato nejhorší noční můra všech rodičů mohla být příliš silným šálkem kávy.

Kdybych mohla, dám knize více než 100 %. Pro mě to byl opravdu silný zážitek. Autorčina prvotina se opravdu vydařila a budu netrpělivě vyhlížet další knihu, snad se brzy dočkáme českého překladu. Druhá kniha ponese název A stranger in the house a v originále by měla  vyjít koncem července letošního roku. Název zní víc než slibně.









pondělí 1. května 2017

Smrt jeptišky Barbory (recenze knihy Záhada zlatodolu – Zuzana Koubková)

Záhada zlatodolu, autorka Zuzana Koubková, vydalo nakladatelství MOBA, Brno 2017, 235 stran

„Jediné, o co ti jde, Zdíku, přesvědčoval rytíř sám sebe, je pravda. Určitě se nechceš s tím děvčetem bavit proto, že se ti líbí a víš, že i ty se líbíš jí. Jde ti jen a jen o pravdu.“

Kniha Zuzany Koubkové nás zavede do roku 1318, kdy na českém trůnu seděl Jan Lucemburský. Byla to doba plná zvratů. Král, jako odškodnění za poškození majetku mocného pána pana Petra z Rožmberka, Petrovi přislíbí zlatodůl v Roudném nedaleko Louňovic. A co čert nechce, v jednom opuštěném dole je nalezena zavražděná jeptiška Barbora. Podezřelým se stává muž, jehož do Louňovic vyslal právě Petr z Rožmberka, aby prověřil, zda při dolování nedocházelo k zcizování zlata. Proto se významný šlechtic obrátí o pomoc na pana Chotka a ten do Louňovic pošle johanitu Zdislava, jež se mu již v dřívějším vyšetřování osvědčil. Podaří se panu Zdíkovi spolu s panošem Hermanem hrůzný čin odhalit? Jaká tajemství měla jeptiška Barbora? Řádí v opuštěném dole ohnivý pes nebo je to jen báchorka pro děti?

Přestože se jedná o třetí díl ze série, nenavazuje na předchozí knihu, takže se klidně pusťte do čtení. Kniha má pomalejší rozjezd, ale moc se mi líbilo, jak autorka zachycuje myšlenky, které se vyšetřujícímu Zdislavovi honí hlavou, a nejen jemu. Ani v půlce knihy čtenář netuší, kdo vraždil a proč. Co může mít jeptiška za tajemství, snad zakázaná láska, nebo odhalila něco, co neměla? Autorka nám vše prozradí na posledních čtyřiceti stránkách.

„V polských válkách krále Václava II. jsem se bil proti křesťanským rytířům, později jsem spal se ženami a ani věrnost řádu jsem neosvědčil. Místo abych následoval svého představeného do Frankreichu a tam se dal upálit, odřekl jsem se templářů a raději vstoupil k johanitům. Máš všechny důvody mnou pohrdat, Hermane,“ povzdechl si Zdík.“

Zdík je rytíř jak se patří a i když ze začátku vypadá, že si s případem neví rady, avšak má k ruce svého panoše, který se vyzná ve věcech dolování. Jeho postava vyšetřovatele vám bude sympatická.

Prozradím vám, že u jedné vraždy nezůstane, takže milovník detektivek si přijde na své. Autorka pěkně vykresluje drsnou dobu středověku, používá dobové výrazy a máte pocit, jako byste všemu byli přítomni po boku Zdíka.

„Krutá, vše spalující bolest, která se mu usadila v srdci a která ho nutila řvát na sloužící, bít poddané, rozbíjet nádobí. Nedokázaly ji utišit modlitby, nedokázal ji spláchnout alkohol. Ani zběsilá jízda mezi stromy, jejichž větve ho šlehaly přes tváře, ji neotupila.“

Kniha se čte velmi dobře, i když bych čekala rychlejší spád. Ale i přesto je zde řada zvratů, které nakonec Zdislava přivedou na stopu vraha.

Záhada zlatodolu je rozdělena do dvanácti kapitol. A ještě obsahuje závěrečný epilog, který nám dá nahlédnout do toho, co bude s Hermanem, a dovysvětlí tajemství Barbory.

Knize bych vytkla snad jen to, že v ní vystupuje mnoho postav, ale dá se v nich zorientovat, a příběh si užít.

Knihu doporučuji milovníkům historických detektivek. A samozřejmě i těm, co ještě žádnou historickou detektivku nečetli, a stále váhají. A pokud jste příznivci historických detektivek pana Vondrušky, doporučuji knihu i vám, rozšiřte si okruh spisovatelů píšících tento krásný druh literatury. Najdete zde napětí, odhodlání, osobní mstu, špetku lásky, zdravý rozum a u některých replik se i pobavíte.

„Jistě by ho pranic nepotěšilo, kdyby o hodinu později slyšel šelmberského pána nepříčetně řvát: „Tak až ten měch hnoje se slaměnou hlavou příště uvidíš, pověz mu, že může být rád, že jsem tehdy zabil jen to prase a ne jeho!“”

Moje hodnocení je 85 % a doufám, že se se Zdislavem ještě neloučíme. Za to, že jsem si knihu mohla přečíst děkuji nakladatelství MOBA.