pondělí 31. července 2017

Knihy na recenze (pro nakladatelství Omega - Blackout - Zítra už bude pozdě, pro portál Chrudimka.cz - Do vody)

Pěkný slunečný den, možná až moc horký. Tak se pojďte zchladit s thrillery, které budu recenzovat a které vám chci nyní v krátkosti představit.

Pro nakladatelství Omega mám tu čest recenzovat novinku, která vyjde teprve začátkem října, ale mně nakladatelství zaslalo neprodejný recenzní výtisk. Jedná se o světový bestseller Blackout - Zítra už bude pozdě.

Na portálu Chrudimka.cz se budete moci těšit na recenzi knihy Do vody, což je mimochodem také bestseller.

Pojďme si knihy představit.



Blackout - Zítra už bude pozdě

Marc Elsberg


Když se na stránkách nakladatelství Omega objevil recenzní konkurz na tento thriller, po přečtení anotace jsem neváhala a o knihu jsem projevila zájem. Usmálo se na mě štěstí, a tak ji budu moci číst ještě dříve, než kniha oficiálně vyjde. Moc se na ni těším, doufám, že mě světový bestseller nezklame. Pojďte si přečíst anotaci, určitě vás také zaujme. Pokud ano, v říjnu 2017 bude novinka ke koupi zde a vy se spolu s ní budete moci ponořit do tmy.


Anotace:


Thriller o kolapsu evropských dodávek elektrické energie. Otřesný, ale realistický scénář. 


Jednoho chladného únorového dne zhasnou světla v Itálii. A nejen tady. Chvíli nato ve Švédsku, pak v Německu, Francii, Rakousku, Belgii a Holandsku. Všude v Evropě se hroutí elektrická síť, přestanou fungovat výtahy, metra uváznou v tunelech...

Italský bývalý hacker a programátor Piero Manzano věří, že ví, kdo je za to zodpovědný, a tak se to snaží sdělit odpovědným orgánům. Ale nikdo mu nevěří. Až francouzský komisař Europolu François Bollard je ochoten ho poslouchat.

Ale když mladá a atraktivní novinářka Lauren Shannon objeví, že z Pierova počítače byly odeslány podezřelé emaily, začne klást nepříjemné otázky, a Bollard jej začne podezřívat. Manzano má proti sobě mazaného a neviditelného soupeře a je z něj lovná zvěř. 

Mezitím se situace v ulicích stává stále více dramatičtější. Zdá se, že v Evropě nic nefunguje. Několik evropských jaderných elektráren je v kritickém stavu a ohrožují životy milionů lidí. Závod s časem začíná. Závod, který lze jen stěží vyhrát.





Do vody

Paula Hawkins


Tuto knihu jsem si vybrala, i když jsem ještě nečetla Dívku ve vlaku, která se stala světovým trhákem roku. A říkám si, že si ji přečtu dříve než Dívku ve vlaku a to z toho důvodu, že na tuto novinku jsou protichůdné názory a ti, co četli Dívku ve vlaku z ní zrovna moc nadšení nejsou. A tak já to udělám naopak, nejprve se zchladím s knihou Do vody, a pak naskočím do vlaku s Dívkou ve vlaku.


Anotace:

Vyhýbejte se tichým vodám, nikdy nevíte, co se skrývá pod hladinou… V říční tůni se najde tělo svobodné matky – a to právě na místě, kde bylo téhož léta objevena mrtvola mladého děvčete. V historii malého městečka Beckford to sice nejsou první ženy, jejichž osud se na onom místě uzavřel, jsou to však právě ony dvě, jejichž smrt rozčeří nejen hladinu řeky, ale i poklidné životy zdejších obyvatel. A z temných vod začínají najednou na světlo dne vyplouvat dlouho zamlčovaná tajemství…

Druhý román Pauly Hawkins, jejíž předloňský debut Dívka ve vlaku se stal fenoménem, když překonal všechny rekordy v rychlosti prodeje (doposud se ho po celém světě prodalo přes 18 milionů výtisků), 79 týdnů se držel na prestižním žebříčků bestsellerů New York Times a na jeho motivy byl natočen znamenitě obsazený film. Není pochyb – tohle bude knižní událost roku!



Doufám, že jsem vám dala novou inspiraci ke čtení. Hezký den.

pondělí 24. července 2017

Kališníci nebo katolíci, na čí stranu se přikloníte? (recenze knihy Husitská epopej V 1450 – 1460 Za časů Ladislava Pohrobka – Vlastimil Vondruška)

Husitská epopej V 1450 – 1460 Za časů Ladislava Pohrobka, autor Vlastimil Vondruška, vydalo nakladatelství MOBA, Brno 2017, 639 stran

Anotace:
Pátý díl začíná klíčovým zlomem v zápase mezi katolíky, kteří se snaží o návrat ke starým pořádkům, a kališníky, vedenými mladým Jiřím z Poděbrad, který obsadí Prahu. Doba klidu končí a rozhoří se domácí válka. Mladý Ladislav Pohrobek dospívá a ujímá se českého královského trůnu. Jenže záhy umírá a po složitém diplomatickém zápase se novým českým králem stává Jiří z Poděbrad. Proti Čechám se formuje nová nepřátelská koalice. V tomto prostředí postupně odcházejí ze světa pozemského příslušníci prvních generací rodu Prokopů a na jejich místo nastupují jejich děti. Vyprávění nás opět zanese do Prahy, na Tábor i Písek, do Plzně a dalších měst, ale také na rožmberská a poděbradská panství a rovněž do Horních Uher.

„Oldřich z Rožmberka se znova rozesmál. „Milá Klárko, už tehdy, když tě tvůj otec představoval na mém dvoře, jsem věděl, že jsi naprosto výjimečná.“
„Pokud chce jezdec, aby se jeho kůň uštval, musí ho poplácávat po šíji a povzbuzovat ho, že žádný není tak dobrý jako on.“
„Nejsi kůň!“ upozornil břitce. „Prosím, nekaž tohle odpoledne. Víš dobře, že stejně musíš poslechnout. Tvař se tedy, že ti tenhle úkol lichotí. Uděláš mi tím radost, a nakonec, bude to tak jednodušší i pro tebe.“

Opět se setkáváme s členy nyní již rozvětvené rodiny Prokopů, je to již po páté. A jestli mohu soudit, pan Vondruška neztrácí na nápaditosti a svojí husitskou epopejí si mě získal ještě více. Autor je vynikající vypravěč, a pokud tomu nevěříte, přečtěte si právě Husitskou epopej.

Jak s oblibou tvrdím, Vlastimil Vondruška píše rychleji, než stíhám jeho knihy číst. Už je to tak, doma mám všechny díly Husitské epopeje, které vyšly, ale četla jsem zatím jen jeden. A to pátý, o kterém nyní píši recenzi. Když nakladatelství MOBA zveřejnilo červnové recenzní výtisky, měla jsem hned jasno, o kterou knihu si napíši. Vzala jsem to jako příležitost se konečně pustit do tohoto obsáhlého díla. A nelituji, že jsem tuto ságu zahájila pátým dílem. Nyní mám o další důvod navíc, proč si přečíst i ty předchozí.

Věřte, že vás kniha nezklame. Jestli máte obavy, že byste se ztráceli ve jménech a ve všem dění, pokud nezačnete od začátku, nemějte strach, díky rodokmenu vzadu v knize se rychle zorientujete. A také v úvodu vás dvě postavy, dva bratranci, kteří tuto „kroniku“ rodu sepisují, uvedou do situace a ve zkratce seznámí s důležitými členy rodiny. Avšak nejlepší bude začít pěkně od prvního dílu.

„Oba se ohlédli. Za nimi stál rytíř středního věku a podle zbroje to byl zámožný velmož. Měl hustý pečlivě upravený vous, jak se na ctihodného kališníka slušelo. Jošt ani Prokop vousy nenosili. Pečlivě se holili, stejně jako jejich slavný otec Jošt. Ten říkával, že kališníka zdobí víra, bojovníka meč a kozla hustá bradka.“

Na začátku knihy se nacházíme v době, kdy českým zemím nikdo nevládne, nástupník Ladislav Pohrobek je ještě dítě. V zemi je lid rozdělen na tři tábory – katolíky, kališníky a táborské kališníky, což se záhy změní, a to díky Jiřímu z Poděbrad, který získá Prahu a také se brzy stává zemským správcem. Když Ladislav Pohrobek dospěje, ujme se vlády, jenže jak jistě víte celkem brzy umírá a země jsou opět bez panovníka. I neznalcům historie jistě utkvělo v hlavě datum 1458, kdy se českým králem stává poprvé muž z neurozeného rodu, Jiří z Poděbrad. Tolik asi stručně k historii, která v této knize tvoří pouhou kulisu. Hlavní dění se odehrává kolem příslušníků rozvětveného rodu Prokopů, jehož členové zastávají různá „povolání“.

Desetiletí života v rodině Prokopů, které autor zachycuje přináší různé zvraty a změny. Postupně ze scény odcházejí poslední příslušníci první generace Prokopů a také někteří představitelé druhé generace. Na scéně se objevují noví členové rodu, kteří jsou již čtvrtou generací. Sledujeme nejrůznější osudy jednotlivých příslušníků. Někteří dokonce zasáhli do běhu dějin českých zemí a to například, když jeden ze členů zachytil posla, kterého vyslal Oldřich Rožmberský, aby povolal pomoc z Bavorska proti Jiřímu z Poděbrad, anebo jedna z rodin Prokopů tajně převážela korunu svatého Václava z Karlštejna na jiný hrad, aby se jí nemohl nikdo nepovolaný zmocnit. Další členové pomáhali polskému králi Kazimírovi v boji s řádem německých rytířů, a tak došlo k setkání mezi  příslušníky rodu, kteří válčili na obou stranách. V knize je zachycen i nenápadný zrod Jednoty bratrské.

„Byl to potok jako každý jiný a skoro nikdo nevěděl, jak se jmenuje. Pokud vůbec nějaké jméno měl. Vedl přes něj mělký kamenitý brod, neboť ten potok přetínal kupeckou cestu z Jihlavy do Kutných Hor a dále do Prahy. Svůj význam však měl, tvořil zemskou hranici mezi Českým královstvím a Moravským markrabstvím. Pár kroků od jeho břehu stála mýtnice a malá kaplička.“

Autor vás ihned vtáhne do dění, do každodenního života „obyčejných“ lidí. Lidí, kteří byli nápomocni Jiřímu z Poděbrad, lidí, kteří byli obchodníci, měšťané, společnicí Oldřicha z Rožmberka, dvorní dámou manželky Jiřího z Poděbrad, vlastníci hamru v Jižních Čechách, mlýnu pod hradem Lichnice ve Východních Čechách anebo malířem v Itálii. Lidí, kteří se brali, radovali, milovali, přiváděli na svět potomky, ale také smilnili, bojovali a umírali. A to vše autor vykresluje velmi poutavě a čtivě. Tito lidé jsou hlavními hrdiny knihy, nikoliv panstvo.

Pokud vás toto dílo pohltí, tak jako mě, nebudete ho chtít odkládat. Nenechte se tloušťkou knihy odradit, má více než šest set stran, přesto ji přečtete a ani nebudete vědět jak.

„Kdybys byl jako já, nebudeš možná tak nešťastný. Tys byl totiž vždycky strašně moc zodpovědný. Jenže život je zatraceně krátký, abychom si ho znepříjemňovali ještě tím, že budeme spekulovat o hloupostech, místo abychom si užívali toho, co nám tenhle svět nabízí. Přemýšlej o tom!“

Kdybych měla srovnávat Husitskou epopej s epopejí Přemyslovskou, kterou již mám celou přečtenou a která je také velmi čtivá, o té Husitské tvrdím, že je ještě o něco čtivější, právě proto, že se nevěnuje dění na královském dvoře, ale životům svobodných občanů, kteří si v těžké době uměli poradit. Osudy potomků píseckého Prokopa vás zaujmou a budete se s nimi neradi loučit. A nebudeme muset čekat dlouho, již v listopadu letošního roku se můžeme těšit na pokračování, tentokrát ponese název Za časů Jiřího z Poděbrad a myslím, že opět bude vyprávění neméně zajímavé.

Nemusíte být znalci české historie, aby vás kniha oslovila, ba naopak, je napsaná velmi poutavě, takže si najde široký okruh čtenářů. Milovníkům historických románů by určitě neměla uniknout.

„Křesťané se dělí na ty, kteří pracují, pak na ty, kteří pracují, pak na ty, kteří se za ostatní modlí a poučují je ve víře a nakonec ty, kteří vládnou. Ale všechny spojuje jedno. Ve volném čase jsou prakticky stejní. Jejich zábava má tři pilíře – dobře se najíst a opít se, dosyta se pomilovat a smát se, protože smích je výsostným darem člověka.“

Moje hodnocení je zasloužených 100 %.


Děkuji nakladatelství MOBA za to, že jsem si knihu mohla přečíst. Můžete si ji koupit zde.

pondělí 17. července 2017

Vřesov vstává z popela (recenze knihy Ve službách mocných - František Niedl)

Ve službách mocných, autor František Niedl, vydalo nakladatelství MOBA, Brno 2017, 271 stran

Ve službách mocných je třetím dílem ze série Rytířů z Vřesova. První kniha nese název Rytíři z Vřesova a druhý díl naleznete pod názvem Růže a lev (má recenze zde). Hned úvodem vám musím říct, že stejně jako první dva díly vás ani tento třetí díl nezklame. A na co se můžete těšit?

Naši oblíbení hrdinové z předchozích knih Wolfram Katzinger a jeho nyní již páže Čeněk z Vřesova a rytíř Beneš z Vřesova jsou zas o dva roky starší. Knihu tvoří dvě dějové linie. V jedné sledujeme Wolframa a ve druhé Beneše a prozradím vám, že na konci se obě linie protnou, ale proč, to už vám neřeknu.

Wolfram Katzinger se rozhodne vystoupit z řádu johanitů a využije propouštěcí listiny, kterou si kdysi přivezl z Rhodu. I když řád opustí, služba pro johanity si ho brzy opět najde a on se vydává na Moravu realizovat svůj plán zpravodajských johanitských stanic, ale pak je náhle povolán zpět do Prahy a vstupuje do služeb samotného Jana Lucemburského, který by se rád stal římským císařem. Jaká dobrodružství Wolframa na cestách čekají? To si přečtěte již sami, slibuji, že se nudit nebudete.

Beneš z Vřesova je stále ve službě Petra z Rožmberka, který ho pověří důležitým úkolem, má totiž podezření, že ho při budování hradu Krumlova kdosi okrádá. Beneš se pustí do šetření, ale nakonec se vše tak semele, že sám Beneš vystoupí ze služby a vrací se pozvednout z popela vřesovskou tvrz. Avšak touží vybudovat něco mnohem výstavnějšího a hlavně odolnějšího. A když začnou docházet peníze, přijde rada k nezaplacení a vy budete překvapeni, jak to Beneš vyřeší.

„Petr z Rožmberka slíbil Benešovi, že mu opatří náhradní klíče. To ovšem znamenalo, že se k listinám dostane až pozdě večer, spíše až v noci, kdy nebude hrozit možnost odhalení. A on bude muset oželet i večerní návštěvy šenků a hampejzů. Ty hampejzy zase tak často nenavštěvoval, ale byly dny...“

Autor zvolil pro mě vyhovující styl vyprávění, kdy se v jednotlivých devětadvaceti kapitolách spravedlivě střídají obě dějové linie. Takže průběžně víte, co který z hrdinů zrovna prožívá. Opět k Wolframovi vzhlížím jako ke středověkému rytíři s velkým R, i když opustil řád johanitů, duší stejně zůstává řadovým bratrem. Jeho jednání vás nejednou pobaví a vyvolá úsměv na tváři. A autor nezapomněl potěšit moji duši a opět připletl Wolframovi do cesty ženu.

Velmi oceňuji, jak pan Niedl nenásilně a s lehkostí připomíná důležité okamžiky z předchozích dvou dílů, takže vy, co jste je četli a již zapomněli, si je krásně připomenete a vy, co jste je nečetli, nebudete ztraceni. I když se jedná o pokračování, nebála bych se číst třetí díl samostatně, protože to podstatné v něm naleznete a hrdinové prožívají zcela nová dobrodružství.

Pokud se vám, stejně jako mně, ve druhém díle líbily bitvy, v tomto románu naleznete spíš jen drobné potyčky, ale svojí důležitostí se bitvám vyrovnávají. Kniha vás jistě zaujme tím, že se konečně dostáváme do blízkosti krále Jana Lucemburského a nemálo zajímavé je i budování nového hrádku na Vřesově. A pokud jste napnutí, zda se opět shledáte s Hansem Křivákem, čtete až do konce.

„Nevím. Byl jsem ve Svaté zemi a na stezkách k ní vedoucích, v pevnostech i na mořích a nikdy předtím ani potom jsem nezažil tolik zvěrstev spáchaných na obou stranách ve jménu Boha a Alláha, což jedno jest. Zvěrstev, jichž jsem se účastnil i já. A byl jsem v nich dobrý, to mi věř, mistře Ulrichu.“

František Niedl mě opět přesvědčil, že je vynikající vypravěč. Před očima vám ubíhají řádky a vy najednou zjistíte, že jste již na straně poslední. Kniha je velmi čtivá. A kdybych měla porovnat s předchozími díly, nedokážu říct, který se mi líbil víc, v každém je něco, co vás upoutá a vy nebudete chtít knihu odložit, dokud nedočtete.

Doporučuji milovníkům historické beletrie, dobrodruhům a těm, co rádi čtou knihy Vlastimila Vondrušky. Styl Františka Niedla je samozřejmě jiný, ale stejně čtivý.

A ti, co si tuto sérii oblíbili, se můžou do konce roku těšit na pokračování, které ponese název Království meče, a jak bych z názvu odtušila, myslím, že si pro nás autor připraví zas několik bitev.

„Ty kravský lejno!“  spustil Čeněk velice zdvořile. „O jakým měšci to mluvíš. A pokud jsi někdy nějakej měl, tak je to ten, co máš mezi nohama.“

Velmi děkuji nakladatelství MOBA, že jsem si mohla přečíst tuto skvělou knihu. Vybavila jsem si, jak jsem na začátku roku psala svoji první recenzi na knihu vůbec a byla to právě kniha Růže a lev z vašeho nakladatelství. Pokud si ji chcete koupit, můžete zde.

Moje hodnocení je 100 %.
























neděle 16. července 2017

Knihy na recenze (pro portál Chrudimka.cz - Lord John a důvěrná záležitost, Manželova žena a Všechno, úplně všechno a pro nakladatelství MOBA - Stírací losy a Ženy a lži)

Nyní vám představím knihy, které jsem si v červenci vybrala na recenze. Na ty se můžete v brzké době těšit na mém blogu nebo na portálu Chrudimka.cz. A které že knihy to jsou?

Pro náš portál Chrudimka.cz budu psát tři recenze. A to na historickou detektivku Lord John a důvěrná záležitost, na thriller Manželova žena a na knihu z kategorie young adult Všechno, úplně všechno.


Od nakladatelství MOBA mi přišly dva recenzní výtisky, a to román Stírací losy a detektivka Ženy a lži.


Pojďme si knihy v krátkosti představit.



Lord John a důvěrná záležitost

Diana Gabaldon


Na tuto knihu od mé oblíbené spisovatelky jsem velmi zvědavá, autorka se vyprala na pole detektivního žánru na pozadí historie a myslím, že to bude zas něco jiného než její vynikající série Cizinka.


Anotace:

Píše se rok 1757. Je jasné červnové ráno a Lord John Grey právě v bouřlivém stavu vychází z londýnského klubu Biftek. Náš John Grey, šlechtic a vysoce postavený důstojník v armádě Jeho Veličenstva, byl právě svědkem něčeho šokujícího. Jeho snaha vyhnout se skandálu spojeným s touto událostí, která by mohla zničit jeho rodinu, je však přebita něčím ještě důležitějším. Je pověřen, aby vyšetřil brutální vraždu svého druha z armády, jenž byl možná zrádce. 

Nucen sledovat dvě vyšetřování zároveň, octne se major Grey v pavučině intrik a zrad, které se dotýkají všech vrstev anglické společnosti – a ohrožují vše, co je mu drahé. Lord John sleduje mlhavé stopy zmizelého pěšáka a ženy v zeleném sametu, jež mohou mít klíč ke všemu – a nebo také ne...





Manželova žena

Jane Corryová


Jelikož jsem na tento thriller slyšela a četla jen samou chválu, byla to pro mě jasná volba. Těšte se na recenzi.


Anotace:

Psychologický thriller, v němž každodenní lži jednotlivých postav utahují smyčku osudu čím dál pevněji a vedou k nezvratitelným událostem.
Mladá právnička Lily je odhodlaná bojovat za své manželství, i když je postaveno na lži. Tuší, že její manžel Ed ji ve skutečnosti nemiluje, a pak je tu ta záležitost s jejím bratrem, jehož smrt je tabu. A co teprve Joe, první klient, kterého má Lily před soudem obhajovat, muž obžalovaný z vraždy své přítelkyně, jenž ji nevysvětlitelně přitahuje.
Lily není jediná, kdo se snaží bruslit mezi pravdou a lží. Carla si právě uvědomila, že pomocí lži může dostat, co bude chtít – aniž by se starala o to, komu ublíží. Když se Lilyin manžel rozhodne Carlu namalovat, spustí tím nevědomky lavinu katastrofických událostí, které ovlivní celých následujících šestnáct let a mají naprosto fatální důsledky.





Všechno, úplně všechno

Nicola Yoonová



Tato kniha mě velmi zaujala svojí anotací a jelikož chci vědět, zda té lásce bude přáno, rozhodla jsem se, že si ji přečtu. A s young adult literaturou vždy omládnu.


Anotace:

… nyní i na filmovém plátně.

Neotřelý milostný příběh o dívce, která trpí alergií na svět.


Tato originální prvotina vypráví o dívce, která je doslova a do písmene alergická na celý svět. Je zavřená doma, nikam nesmí a skoro nikdo nesmí k ní. Když se ale do sousedního domu přistěhuje nová rodina a s ní i kluk jménem Olly, začíná se odvíjet komplikovaná „lovestory“, která obrátí naruby všechno, úplně všechno, co osmnáctiletá Madeline dosud znala. Neotřelý milostný příběh je zajímavý i svým zpracováním – obsahuje Madelininy deníkové záznamy, poznámky, tabulky, seznamy či ilustrace.

Ahoj. Jmenuji se Madeline Whittierová a jsem nemocná. Moje nemoc je vzácná a málo známá. Jsem totiž alergická na celý svět. Vůbec nevycházím z domu, nebyla jsem venku celých sedmnáct let. Jediní lidé, které vídám, jsou moje máma a ošetřovatelka Carla.

Ale pak se jednoho dne u vedlejšího domu objevilo stěhovací auto. Vykoukla jsem z okna a uviděla ho. Byl vysoký, štíhlý a celý v černém – černé triko, černé džíny, černé tenisky a černá pletená čepice, která mu zakrývala vlasy. Zachytil můj pohled a upřeně se na mě zadíval. Já jeho upřený pohled opětovala. Jmenuje se Olly.

Možná že nemůžeme předvídat budoucnost, ale některé věci přesto předpovědět můžeme. Například to, že se do Ollyho zamiluju, je jisté. A téměř jisté taky je, že to bude katastrofa.

Příběh o bezmezné radosti i nekonečném smutku, které zažíváme, když prorazíme stěny své ulity a kvůli lásce uděláme něco úplně bláznivého (a smrtelně nebezpečného).





Stírací losy

Kerstin Ekmanová



Další kniha, která mě upoutala svojí anotací, ráda se vypravím za tajemstvím spolu s Ingefrid.


Anotace:

Ingefrid vyráží do malé vsi jménem Černá Voda, která leží u temného jezera obklopena nekonečnými lesy. Musí zde vyřídit dědictví po matce Myrten, kterou nikdy nepoznala, neboť ji vychovávali pěstouni. Na čas přijímá místo zdejší farářky a pouští se do pátrání po matčině i své vlastní minulosti. Do ruky se jí díky Myrtenině ošetřovatelce Risten dostává pár starých dopisů i zažloutlých fotografií, a na světlo světa tak vyplouvají dávno zasuté události, tajemství, bolestivé ztráty…





Ženy a lži

Naďa Horáková



A neměl by tu chybět ani český autor, a tak moje volba padla na českou detektivku, tedy dva detektivní případy.


Anotace:

Dva detektivní případy jsou situovány na jižní Moravu a na jejich řešení se podílí sympatický starožitník, externí spolupracovník policie.
První příběh popisuje vraždu učitelky spojenou s dopadením party převaděčů a s pašováním obrazů, druhý spletitou rodinnou tragédii. Případy řeší mladý kriminalista Adam, důležitou roli v nich hraje především šarmantní čtyřicátník - starožitník Ábel a atraktivní učitelka Vilma s hříšnou duší, jeho pozdější choť. Detektivku napsala žena o ženách; jelikož obsahuje poněkud absurdní zápletky a prapodivné vyšetřovací metody, vyžaduje čtenáře s nadhledem.



Doufám, že jsem vám tímto přehledem dala tip na další zajímavou četbu.

neděle 9. července 2017

Svět očima dospívající (recenze knihy Dlouhé noci v cizím světě)



Dlouhé noci v dlouhém světě, autorka Annie DeWitt, vydal DOBROVSKÝ s.r.o. – Edice Knihy Omega, Praha 2017, 177 stran

Anotace:
Je léto roku 1990 na americkém venkově. Jean je skoro třináct let a stojí před branami 21. století. Hlavním tématem televizních zpráv je operace Pouštní bouře, Microsoft představil světu Windows a koně na pastvinách umírají na neznámou nemoc. Rodinný život v jediném domově, který Jean za svůj život poznala, se pomalu rozpadá. Jeanina matka odchází a v její nepřítomnosti se Jean ocitá na pokraji hořké reality skutečnosti cizího světa dospělých a svých snových představ, které jí nabízí únik od reality. Ve své fantazii si staví nedobytnou pevnost pro ni a chlapce ze sousedství. Fender Steelhead je vyvrhelem, který čelí pomluvám lidí z okolí. Když ale Jean postupně odkrývá tajemství a touhy ostatních, objevuje především svá vlastní.

Román Dlouhé noci v cizím světě je něžným příběhem doby i poučným čtením, poetickým vhledem do krás i nástrah psychologie a osamění dospívání, a především naší nehynoucí potřeby někam patřit, stát se součástí celku.

„Divila jsem se, že ho tam starší kluci nechali sedět. Vždyť se nemohl udržet. Možná měl ale přivázané kotníky a možná spoléhal na to, že se udrží. Ačkoliv to ale vypadalo na to, že ho tam bratři přivázali, pořádně to rozjeli a z kopce zařadili neutrál. Jen tak pro radost. Džíp už jel dost rychle, když zatočil do zatáčky na naši malou cestičku. Jeho tělo najednou vyrovnávalo všechny nerovnosti štěrkové cesty a nasávalo teplý horký vzduch. Moje máma stála vedle mě. Stály jsme před domem a zíraly na Fenderovu hlavu, jak se na nás řítila.“

Prvotina americké autorky Annie DeWitt mě nalákala svojí anotací. Představovala jsem si něžný příběh skoro třináctileté dívky, jejíž život se změní po odchodu matky, kdy musí dospět a ujmout se ženské role v jejich domácnosti. Ale to, co se v knize odehraje, by mě vůbec nenapadlo. Myslím si, že kniha bude čtenáře rozdělovat na dva tábory, ty, co budou knihou uchváceni pro její nezvyklost a ty, co budou pohoršeni její drsností.

Je léto roku 1990 a na americkém venkově předčasně dospívá skoro třináctiletá Jean, jež žije s otcem, matkou a mladší sestrou Birdie v malém domku, jemuž přezdívá Pijavice. Jednoho dne její matka odjede ke své matce do města. Zkrátka rodinu opustí a život Jean dostává nový rozměr. Nikdo ji nehlídá, a tak se dívka toulá po nocích s Fenderem, klukem ze sousedství, který žije se svými dvěma bratry a matkou, která věcně není doma. Ale Fender není tím, kdo by Jean ohrožoval, naopak ji chrání před svými bratry. V příběhu vystupují i další sousedé a před jedním z nich by se měla mít Jean na pozoru. Ale možná, že se v Jean skrývá taková malá Lolita, takže na tom, k čemu dojde má mladá dívka svůj podíl. A potom se její svět znovu změní. Vrátí se její matka? Bude Jeanin život jako dřív?

Anotace slibovala poetický příběh a vhled do dospívající duše, já si z příběhu odnáším rozčarování, to, co se v knize odehraje, mi přijde drsné a zvrácené, ale o to víc uvěřitelné. Těšila jsem se na pohlazení po duši a moje duše byla spíš rozdrásána. Ale i přesto je příběh zajímavý. Jistě vás zaujme spisovatelčin styl vyprávění, který je neobvyklý. Autorka nám spoustu věcí jen naznačuje a spoustu věcí vysvětluje postupným odkrýváním. Musím přiznat, že v jednotlivých postavách sousedů jsem měla potíže se vyznat, chyběl mi jejich věk, ale i jejich charakteristiky a nejvíce jsem se ztrácela v postavě Otty. Přečtěte si knihu, abyste pochopili proč.

„Zrovna když jsem se shýbala pro oblečení, Fender se znovu vynořil ze tmy. V jeho chůzi se skrýval stud. Byl úplně nahý a rukama se zkoušel zakrýt. Nevím, jestli to bylo tím, že byl tak trochu ještě kluk, nebo tím, že byla pěkná zima, ale ani nebylo co zakrývat.“

Jedná se o útlé dílo, které během dvou dlouhých nocí přečtete, ale nejspíš vám pak nedá spát. S tvrzením, že se jedná o něžný příběh, nesouhlasím. Je to naopak příběh několika nefunkčních vztahů, nedostatku lásky a především příběh dívky, která moc brzy vstoupí do světa dospělých. Jean je velmi vnímavá, dá se říct, že jí nic neunikne, ale mnoha věcem ještě nerozumí. Mně jí spíše bylo líto, jak po odchodu matky hledala sama sebe, až sama sebe ztratila.

Autorce se podařilo ve mně zanechat hluboký dojem a knihu nebudu moci jen tak dostat z hlavy. Jedná se o příběh, který by si zasloužil větší charakterové vykreslení postav, pak bych mu na hodnocení přidala více bodů.

Kniha mě kromě anotace upoutala také obálkou a výraznou barvou názvu knihy. I když si myslím, že knihu samotnou tolik nevystihuje, hlavní hrdinka rozhodně neseděla doma v koutě.

Doporučuji všem, co chtějí nahlédnout do společenství lidí v devadesátých letech na americkém venkově pohledem třináctileté dívky, která je všímavá a na svůj věk vyspělá a těm, co se nebojí nevšedního příběhu. Pojďte zjistit, do kterého táboru čtenářů se zařadíte.

Děkuji Nakladatelství Omega, že jsem si tuto autorčinu prvotinu mohla přečíst, a pokud vás kniha zaujala, můžete si ji zakoupit v Knihy Omega nebo v Knihy Dobrovský.

Knihu hodnotím 75 %.

pondělí 3. července 2017

Knihy na recenze (pro nakladatelství MOBA - Ve službách mocných a Husitská epopej V, pro portál Chrudimka.cz - Za zavřenými dveřmi a Norské dřevo) a novinky v mé knihovně

Máme tu nový týden, který pro řadu z vás bude znamenat týden zaslouženého volna, tak se nechte inspirovat tím, co byste si o svátcích mohli přečíst.

Pro nakladatelství MOBA budu v průběhu července chystat dvě recenze, a to na novinky mých dvou oblíbených autorů Františka Niedla - Ve službách mocných a Vlastimila Vondrušky - Husitská epopej V.

Na potrálu Chrudimka.cz si budete moci přečíst recenze na dvě knihy - Za zavřenými dveřmi od B. A. Paris a Norské dřevo od Haruki Murakami.

A také se chci pochlubit dalšími přírůstky v knihovně v posledním červnovém týdnu, které jsem ukořistila v aukci na www.klubknihomolu.cz:
- Starý kraj - Dörte Hansenová
- Dům za zdí - David Mitchell
- Čtrnáctá kolonie - Steve Berry

Nyní vám knihy ve zkratce přiblížím prostřednictvím anotací.




Ve službách mocných

František Niedl



Měla jsem tu čest pro Mobu recenzovat již dva první díly z povedené série Rytířů z Vřesova, že jsem si nemohla nechat ujít ani třetí a prozradím vám, že ačkoliv to původně měla být trilogie, dočkáme se pokračování. Již nyní se těším.


Anotace:

Někdejší johanitský rytíř Wolfram Katzinger z Olšové se s řádem johanitů rozchází. Je ale vůbec možné opustit řád bez ztráty cti? Wolfram navíc zvažuje možnost vstoupit do služeb krále Jana Lucemburského, oslabeného úmrtím svého otce a tísněného částí české šlechty v čele s Jindřichem z Lipé. Také Beneš z Vřesova odchází po neshodě se svým lenním pánem Petrem z Rožmberka z jeho služeb a pokouší se znovu pozvednout vypleněnou a vypálenou rodnou tvrz Vřesov, ačkoliv byl doposud přesvědčen, že už k ní zhola nic necítí...





Husitská epopej V

Vlastimil Vondruška


Ani tato kniha nemůže chybět v mé sbírce všech autorových románů. A jak jsem již jednou kdesi napsala, pan Vondruška píše rychleji, než já čtu. Historické romány tohoto autora se čtou zkrátka samy.


Anotace:

Pátý díl začíná klíčovým zlomem v zápase mezi katolíky, kteří se snaží o návrat ke starým pořádkům, a kališníky, vedenými mladým Jiřím z Poděbrad, který obsadí Prahu. Doba klidu končí a rozhoří se domácí válka. Mladý Ladislav Pohrobek dospívá a ujímá se českého královského trůnu. Jenže záhy umírá a po složitém diplomatickém zápase se novým českým králem stává Jiří z Poděbrad. Proti Čechám se formuje nová nepřátelská koalice. V tomto prostředí postupně odcházejí ze světa pozemského příslušníci prvních generací rodu Prokopů a na jejich místo nastupují jejich děti. Vyprávění nás opět zanese do Prahy, na Tábor i Písek, do Plzně a dalších měst, ale také na rožmberská a poděbradská panství a rovněž do Horních Uher.





Za zavřenými dveřmi

B. A. Paris


Anotace mluví za vše, je důvodem, proč jsem si tento thriller vybrala k přečtení. Moc se těším.


Anotace:

Každý zná někoho, jako jsou Jack a Grace. On je atraktivní a bohatý, ona má šarm a eleganci. Možná je nechcete mít rádi, ale máte. Rádi byste poznali Grace blíž. Jenže to je velmi obtížné. Ti dva jsou totiž nerozluční. Někdo by to mohl nazvat pravou láskou, jiný by se mohl ptát, proč Grace nikdy nezvedá telefon. Nebo proč s vámi nikdy nejde na oběd, pokud s ní není i Jack. A proč jsou na jednom okně mříže.

Někdy může být dokonalé manželství jen jednou velkou dokonalou lží.





Norské dřevo

Haruki Murakami


Již dlouho jsem měla v plánu přečíst si některou z Murakamiho knih a nyní jsem dostala příležitost, tak jsem jí hned využila. Jsem moc zvědavá, jak se mi jeho dílo bude líbit.


Anotace:

V románu nejvýznamnějšího japonského spisovatele současnosti se skrývá fantastický, romantický i tragický milostný příběh; čtenář však „neunikne“ směsici japonských reálií, psychologickým portrétům hrdinů ani scénám vášně a nespoutaného sexu.





Starý kraj

Dörte Hansenová


Tuto knihu mi doporučili přímo z vydavatelství Host poté, co jsem se jim zmínila, že se mi velmi líbily knihy od Griet Op de Beeck. Tak jsem si ji pořídila.


Anotace:

Pětiletá Vera uprchne se svou matkou v roce 1945 z východního Pruska na sever Německa do regionu Altes Land. Útočiště najdou na starém statku s rákosovou střechou. Vera se ve velkém, chladném selském stavení celý život cítí cize, ale přesto z něj nedokáže odejít. O šedesát let později se jí přede dveřmi nečekaně objeví neteř Anna. Utekla i se svým malým synem z předměstí Hamburku, kde ambiciózní ekorodiče nosí svoje děti ulicemi jako vítězné trofeje — a kde se Annin muž zamiloval do jiné. Vera a Anna se téměř neznají, přesto toho mají společného víc, než tuší. 

Dörte Hansenová, vládnoucí bystrým okem i suchým humorem, v této knize vypráví příběh dvou samotářek, které nečekaně najdou něco, co ani nehledaly: rodinu.




Dům za zdí

David Mitchell


Budu se opakovat, ale ke koupi tohoto románu mě opět přesvědčila anotace. No řekněte sami.


Anotace:

Když nastane přesně ta správná chvíle, objevíte v úzké uličce lemované cihlovou zdí, jen kousek od obyčejné anglické hospody, vchod do neobyčejného domu. Cizí člověk vás tam osloví jménem a pozve vás dovnitř. Zpočátku se vám nebude chtít odejít. Později zjistíte, že odejít nemůžete. Každých devět let tam jeho obyvatelé – podivní sourozenci – pozvou někoho, kdo je odlišný nebo osamělý: přechytralého puberťáka, nedávno rozvedeného policistu, plachou univerzitní studentku. Co se však v domě opravdu děje? Pro ty, kdo to zjistí, je už příliš pozdě… 

Složitě propracovaný román rozkročený přes pět desetiletí, od konce sedmdesátých let do současnosti, který přeskakuje z jednoho žánru do druhého a ozlomkrk se řítí k ohromujícímu závěru, vás vtáhne do pozoruhodného světa, kde starý příběh o strašidelném domě dostává nový rozměr – jaký si dokáže vymyslet pouze David Mitchell.




Čtrnáctá kolonie

Steve Berry


Mohl by si milovník Steva Berryho nechat ujít jeho novou knihu? Řeknu vám, že nemohl, a proto jsem si ji koupila. Vypadá opět slibně. Jedná se již o jedenáctý díl série s Cottonem Malonem.


Anotace:

Studená válka se vrací, říkají někteří. Nikdy neskončila, tvrdí jiní.


Na Sibiři se scházejí dva muži z protilehlých stran barikády. Měla to být pragmatická schůzka, ale skončila střelbou. A těžce zraněný Cotton Malone teď už ví, že se před Alexandrem Zorinem musí mít opravdu na pozoru.
Alexandr Zorin je milovníkem starých časů; jeho neotřesitelná loajalita k bývalému Sovětskému svazu se během desetiletí přetavila v nenávist vůči Spojeným státům. A nyní tento muž míří do severní Ameriky, konkrétně do sídla legendami opředeného tajného bratrstva, jehož poradenství využila celá řada amerických prezidentů. A jednou z poskytnutých rad byl i návrh vojenské invaze do Kanady, která se měla stát čtrnáctou kolonií Spojených států. Co by následovalo, kdyby byl tento záměr zveřejněn, je nasnadě...
Do inaugurace nového prezidenta USA zbývají už jen hodiny. Zorinův plán je geniálně načasovaný: pokud se mu všechno vydaří, zavládne v Americe totální politický chaos. Dokáže se Malone přesunout z Ruska do Bílého domu dřív, než bude pozdě?




Vybrali byste si? Myslím, že alespoň jedna kniha vás musela zaujmout. Hezké sváteční čtení.