čtvrtek 31. srpna 2017

Knihy na recenze (nakladatelství Omega - Maminčin mazánek a Se záští, portál Chrudimka.cz - Mitsuko)

Dnes nás čeká nejspíše poslední letní den, a tak bych vám ho chtěla zpříjemnit upoutávkou na novinky, na něž budu v brzké době psát recenze.

Pro nakladatelství Omega budu recenzovat hned dvě knihy, a to thriller Maminčin mazánek a thriller Se záští.

Na portálu Chrudimka.cz si budete moci přečíst recenzi na zbeletrizovaný životopis Mitsuko.

Pojďme si knihy prostřednictvím anotací představit.





Maminčin mazánek

Sarah Flint


Tak na tuhle novinku od Omegy se těším moc a zároveň mám strach, abych ten krutý příběh ustála. No jen si přečtěte anotaci, už jen z ní jde mráz po zádech. Jedná se o první díl série s konstáblem Charlotte Staffordovou.


Anotace:

Sleduje... Vyčkává... Kdo je na řadě? Tento thriller o precizním sériovém vrahovi není pro slabé povahy. Musíte být připraveni na šok! Ideální pro fanoušky Angely Marsons.

V lesním hrobě je pohřbena matka s dítětem. Jeden z nich je živý, druhý mrtvý.
Detektiv konstábl Charlie Staffordová má za úkol pátrat po pohřešovaných osobách. Úkolem ji pověřil přímo její šéf, detektiv inspektor Geoffrey Hunter.

Čím více párů je pohřešováno, tím sílí tlak na oba kriminalisty. Stopy jsou nejasné. Identifikovali několik podezřelých, ale je mezi nimi pachatel? Dokáže Charlie zastavit sadistického vraha, jehož jediným přáním je potrestat ty, kdo podle něj provedli něco špatného? Nebo se sama bezděčně stane obětí?

Napínavý, dechberoucí detektivní thriller z nové řady příběhů detektiva konstábla Charlotte Staffordové z londýnské Metropolitní policie.




Se záští

Eileen Cook


U této knihy mě zaujala anotace, ale i krásná obálka. Těším se na tento thriller a jsem zvědavá, zda se autorka postaví v žebříčku po bok Pauly Hawkins.


Anotace:

Pro fanoušky Ostrova lhářů a Dívky ve vlaku je tu mrazivý psychologický thriller o dospívající dívce, která si nemůže vzpomenout na posledních šest týdnů svého života.

Osmnáctiletá Jill Charron vyráží na výlet do Itálie. Má to být dobrodružství na celý život. Ale dochází k nehodě. Jill se probouzí v nemocnici, nohu v sádře, stehy v obličeji, a místo vzpomínek na posledních šest týdnů jen jedno velké nic.Ví jen to, co jí řekli: během školního výletu do Itálie se připletla ke smrtelné nehodě a musela být převezena domů, kde jí otec zařídil nadstandardní péči. Péči, která zahrnuje právníka, ale i houf novinářů...

Protože je možné, že ta nehoda . . . nebyla pouhou nehodou.

Jill se snaží dát dohromady události posledních šesti týdnů, než její dosud pohodlný a bezproblémový život zmizí v nenávratnu.

POKUD SI NEPAMATUJETE,CO SE STALO, JAK MŮŽETE VĚDĚT,ŽE NEJSTE NA VINĚ?





Mitsuko

Vlasta Čiháková


Tato kniha mě zaujala obálkou a skutečně žijící hlavní postavou, o které jsem nikdy dříve neslyšela. Jsem moc zvědavá na příběh Japonky, která měla vliv na dějiny Evropy.


Anotace:

Dva světadíly, dvě kultury, jeden příběh.
Beletrizovaná biografie jedné z nejvýjimečnějších žen minulého století.


Mitsuko Aoyama, provdaná ke konci 19. století za rakousko-uherského diplomata hraběte Heinricha Coudenhove-Kalergi, byla jednou z prvních Japonek, jež přicestovaly do Evropy. Hrabě Heinrich, manžel Mitsuko, o 15 let starší než jeho žena, patřil v době na přelomu 19. a 20. století k nejvzdělanějším a nejvýznamnějším osobnostem rakouské aristokracie, ovládal 18 světových jazyků a jako diplomat působil na vyslanectvích po celém světě. Mitsuko po jeho boku pronikla i do prostředí císařského dvora a seznámila se s výkvětem tehdejší rakousko-uherské společnosti. Stala se matkou sedmi dětí, ze kterých vyrostly výrazné osobnosti – nejznámější z nich je Richard, zakladatel mírového hnutí Pan-Evropa, předchůdce dnešní Evropské unie.

Po předčasné smrti manžela zůstala na správu celého panství sama a její psychická i fyzická odolnost byla vystavena mnoha náročným zkouškám. Později pobývala jako vdova ve Vídni, kde její děti navštěvovaly vyšší školy a kde je dnes pohřbená. Nikdy se jí však nepodařilo vrátit se zpět do vlasti. Zemřela na počátku 40. let 20. století a její jméno je dnes známé jen úzkému okruhu odborníků.

Beletrizovaná biografie Mitsuko, primárně založená na denících hlavní hrdinky, vypráví dramatický životní příběh Japonky i její aristokratické rodiny a dětí v nelehké době kolem 1. světové války v Evropě. Líčí její mládí, kdy byla školena na gejšu, setkání s Heinrichem a rozhodnutí následovat jej do Evropy se všemi z toho vyplývajícími důsledky. Morální síla Mitsuko spočívá především v překlenutí uzavřenosti japonské mentality a podřízení se manželovu krédu „být dobrou katoličkou a Evropankou“.

Vlasta Čiháková Noshiro shromažďovala a studovala archivní materiály dokumentující dramatický životní příběh této výjimečné Japonky již od 70. let 20. století. Díky své jazykové vybavenosti v knize shrnula i všechny dostupné poznatky publikované v japonštině. Text doplňují originální kresby Mitsuko, unikátní fotografie pocházející z českých i japonských archivů a bohatý jmenný a věcný rejstřík přibližující čtenářům historické reálie celého příběhu.




Vybrali jste si? Věřím, že ano. Dejte vědět, pokud se některou z těchto knih chystáte číst.

úterý 22. srpna 2017

Před ženami se mějte na pozoru (recenze knihy Smrt budějovického hejtmana – Tomáš Sterneck)

Smrt budějovického hejtmana, autor Tomáš Sterneck, vydalo nakladatelství MOBA, Brno 2017, 335 stran

„Dobře známá, charakteristicky hranatá tvář Jana Aulnera z Birkenfelsu, který ležel na lůžku u okna a s výjimkou hlavy si hověl pod vlněnou přikrývkou, nebyla tváří spáče. Z jejích strnulých rysů a křečovitě sevřených úst bylo zřejmé, že se hejtman pěšího lidu Jeho Milosti císařské již neprobudí.“

Tomáš Sterneck se svojí beletristickou prvotinou zařadil mezi další vystudované historiky, kteří se vydali na mnohdy ožehavou půdu historické literatury určené širokému okruhu čtenářů, kteří nemusejí být odborníci na historii, ale mohou být jejími nadšenci. A hned zkraje vám říkám, že pan Sterneck udělal dobře, že rozšířil řadu autorů, jimž u nakladatelství MOBA vycházejí historické romány. Jeho kniha se mi moc líbí a doufám, že se s hrdiny, kteří v ní vystupují, ještě setkáme v jeho další tvorbě.

Píše se rok 1625 a dřívější primas Kašpar Teindleser k sobě povolává svého čtyřicetiletého syna Davida, který se obává o otcovo zdraví. Ale nakonec jde o něco jiného a my se ve vzpomínkách primátora Kašpara přeneseme do roku 1618, tedy na počátek stavovského povstání, kdy primátor Kašpar šetřil náhlé úmrtí budějovického hejtmana Jana Aulnera a nejen jeho smrt mu vehnala vrásky do čela. Janu Aulnerovi sloužil primátorův kmotřenec Jeroným, jehož Kašpar vyšle do Vídně, aby o smrti Jana Aulnera zpravil jeho manželku. Co však na Jeronýma na cestě čeká a nepůjde i jemu o život? A kdo má na svědomí náhlé úmrtí hejtmana? Mnohá tajemství vyplavou napovrch a některá zůstanou čtenáři skrytá. Pojďte si přečíst napínavý historický román, jehož konec vás překvapí.

„A tak se vraťte dřív, než vyjde vlasatice a ohlásí nový čas! Čas vypálených domů, sežehnutých polí a pobitých stád. Doba zneuctěných žen a umírajících dětí. Čas silnic zkropených krví, kdy naděje na šťastný návrat z cesty nebude větší než vyhlídka na poutníkovu smrt.“

Musím se přiznat, že sice mám maturitu z dějepisu, ale za znalce české historie bych se neoznačila. Tudíž nemůžu dost dobře posoudit, zda se autor držel historických faktů, a co je jen historická fikce. Ale přesto mi to nedalo a trochu jsem zapátrala na internetu. Moc se mi totiž líbilo, že autor do knihy zakomponoval i astronomický úkaz, k němuž došlo v roce 1618, možná tušíte jaký, a opravdu k němu došlo. Také k požáru ve městě Třeboni v roce 1618 skutečně došlo. Jan Aulner byl také živoucí postavou a opravdu zemřel náhle. Ale ať jsem pátrala, jak jsem pátrala, primátora Kašpara Teidlesera jsem nevypátrala. Takže kniha se opírá o skutečné události a o skutečně žijící postavy, ale jako správná beletrie obsahuje i historickou fikci, což ji činí čtivou a zajímavou.

V knize vystupuje řada postav, některé vám budou sympatické jiné ne. Oblíbila jsem si hlavního hrdinu, Kašparova kmotřence Jeronýma, jehož Štěstěna má ráda a drží nad ním ochrannou ruku, i když on to přisuzuje amuletu, který na své cestě získal. Postavy autor pěkně vykresluje jak charakterově, tak vzhledově. Líbilo se mi i jaké autor používá příměry.

„Vždycky mi přišlo k smíchu, když takovým…takovým učitelským způsobem prohlašoval, že nejcennějším zbožím dnes nejsou ani drahé kameny, ani zlato, ani koření a bůhvíjaký artikl z druhého konce světa, nýbrž informace. Ale že tohle zboží je křehčí než křišťál a nebezpečnější než střelný prach, a proto se s ním musí nakládat zatraceně opatrně.“

Kniha je velmi čtivá a napínavá, autor pro nás má nachystanou řadu překvapení a když už si myslíte, že něco tušíte, je to ve skutečnosti jinak.

V textu autor nezapřel svoji zálibu v latině, kdy do textu vkládá latinská slova, která jsou psána kurzívou a na konci knihy naleznete glosář, v němž se dozvíte český ekvivalent. Takže se můžete přiučit i některým latinským výrazům.

Myslím, že autor by mohl být svojí prvotinou hrdě zařazen po bok Vlastimila Vondrušky a Františka Niedla, ale tím samozřejmě netvrdím, že jeho tvorba je stejná, každý z autorů má svůj osobitý styl. Doufám, že se dočkáme ještě dalšího příběhu dotýkajícího se historie Českých Budějovic a že se ještě shledáme s postavou Jeronýma.

„Řekl bych,“ začal mladší Teindleser opatrně, „že se řídila osvědčenou zásadou těch, kteří mají máslo na hlavě, totiž že nejlepší obranou je útok.“

Historický román bych doporučila všem, kteří mají rádi napětí, nevadí jim sem tam nějaký mord a chtějí si oddechnout od všech thrillerů a severských detektivek a přečíst si příběh, který se mohl v české historii odehrát.

Děkuji nakladatelství MOBA, že jsem si mohla tento román přečíst, a pokud vás nejen díky mé recenzi upoutal, můžete si ho koupit zde.

Moje hodnocení je 90 %.

Rozloučím se s vámi latinou:

„De omnibus est dubitandum!“ (O všem je třeba pochybovat!)


pátek 18. srpna 2017

Po stopách minulosti (recenze knihy Stírací losy – Kerstin Ekmanová)

Strací losy, autorka Kerstin Ekmanová, vydalo nakladatelství MOBA, Brno 2017, 445 stran

Anotace:
Farářka Ingefrid se vydává do malé vesnice jménem Černá voda, která leží uprostřed rozhlehlých lesů a temného jezera. Má se zde vypořádat s dědictvím po matce Myrten. Tu ale nikdy nepoznala, protože byla vychována adoptivními rodiči. Na čas přijímá místo farářky ve zdejší farnosti a pouští se do pátrání po minulosti své rodiny. Do rukou se jí postupně dostávají staré dopisy a zažloutlé fotografie předků, na povrch vyplouvají někdejší tajemství a bolestivé ztráty.

Po knihách Vlčí kůže a Poslední pramen vychází švédské autorce Kerstin Ekmanové třetí kniha, která nese název Stírací losy. Jedná se o sérii Vlčí kůže a v této knize si pro nás autorka připravila osud již třetí generace. Ale nemějte strach si knihu přečíst, pokud jste nečetli dvě předchozí, to důležité v knize najdete a jedná se o nový příběh, který je propojen pouze postavami, které jsou již o několik let starší.

„Neměj strach. V mém životě je teď tolik světla, prozářila ho má láska k Tobě. Ani v jednom z jeho záhybů se neskrývají žádná temná tajemství. To všechno bylo vymazáno. Chtěl bych, aby sis mě mohla skrznaskrz prohlédnout.“

Příběh nás zavede do osady Černá Voda, kde hlavní hrdinka Ingefrid hledá minulost a dědictví po své matce Myrten, která se jí zřekla hned po narození. Setkává se s Myrteninou nevlastní sestrou Kristin, která neměla tušení, že Myrten měla dceru, ačkoliv byly dobré kamarádky. V Kristinině chalupě se setkává také s Eliášem, mužem, kterému je již přes osmdesát let a který má svá tajemství. Ingefrid se poté vydává do Indie a po návratu se v nedaleké farnosti ujme dočasně místa farářky a s sebou přivádí adoptivního čtrnáctiletého syna Ananda, který není až tak bezproblémový. Najde Inge svoji minulost? Dozví se, proč ji její matka dala k adopci a kdo byl její otec? Vrátí se do Stockholmu nebo najde své kořeny v osadě u černého jezera? Čekají nás mnohá překvapení.

„Anand seděl v kanceláři u počítače a tvářil se smutně.
Bůh má milion osmnáct tisíc tři sta čtyřicet tři výsledků hledání, řekl.
A to je málo?
Je. Satan jich má tři miliony čtyři sta tisíc šest set osm.
Nezkusíš jiný vyhledávač?“

Musím se vám přiznat, že jsem měla problém se do knihy začíst. Začátek knihy mi přišel dost neuspořadaný a zmatený, když hrdinka po návštěvě Černé Vody odcestovala hned do Indie a my se rázem ocitli v jiném prostředí. Ale ve čtvrtině knihy se vše zlomí a příběh vás pohltí a nebudete se chtít s Ingefrid rozloučit.

Autorka nás provede životem Inge, dozvíme se, co ji přivedlo k víře, jak se dozvěděla, že je adoptovaná, a jak se její život změnil poté, co ji vyhledal advokát kvůli dědictví po matce. V Černé Vodě ji čeká jiný život, najde si cestu mezi farníky, je svědkem narození jehňat, učí se rybařit a především jde pomalými kroky po cestě svých předků, kam až ji dovedou? 

„Když nastoupila na svůj třetí pastorát ve velkoměstě, znovu se setkala s farářem, který svůj úřad zdůrazňoval tvrzením, že podle evangelií povolal Kristus k této službě muže. Tento výrok tedy faráři bimbal mezi stehny. Kdykoli ho pak Inga – v té době už zocelenější – viděla v mešním rouchu, nemohla si nevzpomenout na kývající se přívěsky v jeho spodkách. Tušila, že i on uvažuje podobně: Inga znečišťuje místo před oltářem prosakující ránou, vlhkým otvorem mezi nohama.“

Drsný a krásný příběh, to představuje kniha Stírací losy. Není to jen jeden příběh, ale sledujeme i život Kristin a Eliáše. Autorka zvolila zajímavý způsob vyprávění, kdy Kristin, ačkoliv není hlavní postavou, k nám promlouvá přímo. Za ostatní osoby hovoří vypravěč. A co je neobvyklé a na co se mi obtížně zvykalo je, že přímá řeč není v uvozovkách a ani není jinak vyznačena. Ale s přibývajícími stránkami si zvyknete.

Kniha má krásnou obálku, která mě zaujala a která se k příběhu velmi hodí, je sice ponurá, ale vystihuje melancholii místa, kde se děj odehrává.

Jedná se o nevšední příběh, nevšedně pojatý, který zřejmě nezaujme široké spektrum čtenářů. Je spíše určen náročnějšímu publiku, které ho ocení a náležitě si ho vychutná. Zkrátka není to kniha pro každého. Ale přesto bych tento silný příběh doporučila všem a především milovníkům knih Kateřiny Túčkové. Má v sobě syrovost, ale i velikou lásku.

„Nic nepotvrzuje, že minulost nějak souvisí s tebou přítomností nebo budoucností. Dost možná je zavřená a zamčená jako skříň. Křehké stonky se pokoušejí proniknout škvírami ven, chtějí se stát opět součástí času. Jenomže snadno uvadnou a uschnou.“

Moje hodnocení je 90 %. A s chutí si přečtu i předchozí dva díly, protože se mi tím některé otazníky vyjasní.

Děkuji nakladatelství MOBA, že jsem si knihu mohla přečíst, a pokud vás recenze zaujala, knihu si můžete zakoupit zde.

pondělí 14. srpna 2017

Knihy na recenze (pro nakladatelství MOBA - Smrt budějovického hejtmana a Zlo jako alibi, pro portál Chrudimka.cz - Templářské dědictví a Prokletý princ)

Na blogu se v brzké době objeví recenze na dvě novinky z nakladatelství MOBA a na portálu Chrudimka.cz se budete moci těšit na další dvě recenze. Co pro vás chystám?

Od nakladatelství MOBA jsem začátkem srpna obdržela dva recenzní výtisky historický román Smrt budějovického hejtmana a detektivní povídky Zlo jako alibi.

Na portále Chrudimka.cz si budete moci přečíst recenze na thriller Templářské dědictví a na knihu z kategorie new adult Prokletý princ.


Pojďme se s knihami v rychlosti seznámit.



Smrt budějovického hejtmana

Tomáš Sterneck


Autor, vystudovaný historik, se pustil do beletristického díla a napsal historický román Smrt budějovického hejtmana. Jelikož jsem zvědavá, jakým stylem autor píše a zda bude dílo čtivé stejně jako historické detektivní romány mých oblíbených autorů, napsala jsem si o tento recenzní výtisk.


Anotace:

Na konci června 1618 oblehne vojevůdce vzbouřených českých stavů Jindřich Matyáš Thurn České Budějovice. Vystrašení konšelé jsou připraveni otevřít rebelům brány. Připojení města ke stavovskému povstání však zabrání politický převrat zosnovaný hejtmanem budějovických císařských žoldnéřů Janem Aulnerem z Birkenfelsu… Neuběhne ani pět měsíců a Aulner je ve svém příbytku nalezen mrtvý. Podivné okolnosti hejtmanovy smrti se stávají předmětem diskrétního vyšetřování, které vede primátor Kašpar Teindleser.





Zlo jako alibi

Jiří Houser, Eva Houserová



Pro zpestření své četby jsem si vybrala knihu s jedenácti kratšími krimipovídkami. 


Anotace:

Nevěra, rodinný rozvrat, zrada, touha po moci a bohatství, psychická porucha, a další okolnosti mohou odstartovat lidské tragédie. Jedenáct krimipovídek vypovídá o lidech, kteří v době nedokázali zkrotit zlo a vydali se na cestu zločinu. Bylo možné jim v tom zabránit?





Templářské dědictví

Steve Berry


Když jsem zjistila, že byl znovu vydán první díl série s Cotonem Malonem, nemohla jsem odolat, jelikož v chrudimské knihovně je zřejmě tato kniha ztracená, rozhodla jsem se, že využiji možnosti a budu ji recenzovat pro portál Chrudimka.cz. Jedná se o mého oblíbeného autora a sérii skvělých thrillerů.


Anotace:

Cotton Malone býval špičkovým agentem na americkém ministerstvu spravedlnosti. Pak se však rozhodl udělat za svou dosavadní kariérou tlustou čáru, odstěhoval se do Kodaně, stal se majitelem antikvariátu a začal vést poklidný život milovníka starých tisků. Udělal vše pro to, aby ho nic z minulého života nezastihlo – a stejně to bylo málo. Stačil jediný telefonát od jeho bývalé nadřízené Stephanie Nelleové a Cotton ví, že selanka skončila.

Stephanie si s ním smluví schůzku v kodaňské kavárně, ale události naberou nečekaný spád. Jakýsi muž se pokusí ukrást její kabelku, a když se mu to nepodaří, spáchá demonstrativní sebevraždu. Mohl snad vědět, že se v kabelce skrývá deník Stephaniina zemřelého manžela, předního odborníka na historii templářů? Stránky deníku obsahují šifrovaný návod k odhalení dávného tajemství, které po staletí nedává spát badatelům ani hledačům templářského pokladu. Stephanie je odhodlána tuto mozaiku poskládat a naplnit tak odkaz svého muže – ale brzy vyjde najevo, že v tomto odhodlání není sama. Kdo je ten tajemný muž, který je pro vzácné záznamy ochoten vraždit? A za jakým cílem tak odhodlaně kráčí?

Cotton Malore dlouho neváhá a nabídne Stephanii pomoc. S každým rozluštěným anagramem či symbolem jsou si stále jistější, že na konci cesty je čeká zjištění, které by mohlo otřást celým civilizovaným světem. Otázkou zůstává, jak by s tímto zjištěním naložil jejich nevyzpytatelný nepřítel...





Prokletý princ

Erin Watt



Po přečtení prvního dílu série, který nese název Papírová princezna, jsem s velkým očekáváním vyhlížela pokračování. Naštěstí byl druhý díl vydán brzy a již se moc těším, až si ho přečtu. Tihle Royalové se vám dostanou pod kůži. A ta nádherná obálka.


Anotace:

Reed Royal má vše, co by si mohl přát: vzhled, postavení, peníze. Dívky na elitní akademii Astor Park stojí frontu, aby si s ním mohly vyrazit, a kluci mu závidí, jenže Reedovi nikdy nezáleželo na nikom jiném než jeho rodině – dokud mu do života nevstoupila Ella Harperová.

To, co začalo spalující nenávistí a plánem, jak nové otcově chráněnce udělat ze života peklo, se brzy změní v něco silnějšího. Chce ji mít nablízku a zajistit jí bezpečí. Když ji však Reed jedinou hloupou chybou odežene a uvrhne tím rodinu Royalů do chaosu, začne se mu život rozpadat pod rukama.

Ella ho už nechce. Tvrdí, že jeden druhého jen ničí.

Možná má pravdu.

Tajemství. Zrada. Nepřátelé. Nic podobného Reed dosud nepoznal, a pokud chce získat svou princeznu zpět, musí dokázat, že jí za to stojí.



Doufám, že jsem vás některou z knih zaujala již nyní a můžete se těšit na recenze.